Бременност

Стъпки, които трябва да предприемете, за да получите донор на сперма •

Донорите на сперматозоиди могат да се използват, за да помогнат на двойките и отделните хора да станат родители. Законът в Индонезия обаче не позволява донори на сперматозоиди, различни от спермата на съпруга. Ето защо, ако искате да получите донор от банка сперма, трябва да отидете в чужбина.

Какво е донор на сперма?

Според клиниката Mayo, даряването на сперматозоиди е процедура, при която мъж дарява семенна течност (сперма), съдържаща сперма, която се отделя по време на еякулацията.

След това сперматозоидите се предават в банка сперма, която е клиника, отговаряща за съхраняването на спермата за по -късно разпределение на двойки, които искат деца.

Могат ли донори на сперматозоиди в Индонезия?

Въз основа на наредбата на министъра на здравеопазването № 039 от 2010 г. относно прилагането на услугите за асистирани репродуктивни технологии, по принцип съпругът и съпругата имат право да имат деца извън естествения начин, като например IVF.

Тя обаче трябва да се управлява от клиника или болница, която притежава лиценз за това и се придържа към здравните етични кодекси, религиозни и социални норми.

Що се отнася до правилата за донори на сперматозоиди, индонезийското правителство не позволява на жена да получи донор на сперматозоиди от мъж, който не е законен съпруг. Това се основава на Закона за здравето № 36 от 2009 г. относно репродуктивното здраве.

Следователно, ако искате дете с помощта на донор на сперматозоиди от мъж, различен от вашия съпруг, трябва да го получите от друга държава, която го позволява.

Следват стъпките за раждане на деца с помощта на донори на сперматозоиди от чужбина.

1. Намерете подходящия донор на сперматозоиди

Има няколко начина, по които можете да намерите донор на сперматозоиди, които са следните.

  • Можете да използвате сперматозоиди от анонимни донори, като посетите клиника за плодовитост, която е замразила запасите от сперма.
  • Можете да използвате сперматозоиди от донори, които вече познавате, като приятели или хора, които срещате на сайтове за представяне.

2. Определете правилната клиника за донор на сперматозоиди

Трябва да знаете, че не всички клиники и сперматозоиди са еднакви. Първо попитайте Вашия лекар за списък с препоръчителни и реномирани банки сперматозоиди.

Организаторите на донори на сперматозоиди трябва да са от клиника, лицензирана от HFEA ( Орган за оплождане на човека и ембриология ) е специален лиценз за здравни услуги, които отговарят на изискванията за извършване на репродуктивния процес извън естествения начин.

3. Здравен тест за донори на сперматозоиди

Преди да получи сперматозоиди, всеки доброволец трябва да спазва строги правила, за да гарантира, че сперматозоидите, които произвеждат, са свободни от определени инфекции и генетични нарушения.

Трудно е да се намерят донори на сперматозоиди, които да отговарят на критериите. Позовавайки се на Станфордския университет, само 5 % от доброволците успешно изпълняват медицинския тест.

Донорите, които изпитват следните условия, автоматично не отговаря на критериите :

  • имате фамилна анамнеза за генетични заболявания като фиброза, сърповидноклетъчна анемия и други генетични заболявания,
  • хомосексуален мъж,
  • потребители на инжекционни наркотици,
  • бил на място, където има много случаи на СПИН,
  • някога са правили секс с мъж или жена, дошли от място с много случаи на СПИН.

Поредицата от тестове, които дарителите трябва да преминат, са:

  • задълбочени интервюта за семейния произход, сексуалната активност и причините да станете донор на сперматозоиди,
  • събиране на здравни данни за членовете на семейството,
  • анализира произвежданата сперма, като например броя на сперматозоидите и издръжливостта,
  • преминават тестове за ХИВ, хепатит В, хепатит С и тестове за други инфекциозни заболявания,
  • изследване на кръвна група и резус, както и
  • генетично изследване за наследствени заболявания.

Ако използвате лицензирана клиника, няма да знаете самоличността на донора на сперматозоиди, но ще знаете информация като етническа група, личен характер и т.н.

4. Извършете доставка на сперма

Вие и донорът можете да отидете заедно в клиника за плодовитост. Донорът ще бъде улеснен да постави еякулираната сперма в специален контейнер.

Ако обаче искате да защитите поверителността на донора, можете да поискате пряка проба от сперматозоиди да бъде предадена в клиниката.

5. Въвеждане на сперматозоиди в тялото

Има два начина за въвеждане на донорска сперма в тялото, а именно:

  • вътрематочна инсеминация , а именно чрез инжектиране на сперматозоиди директно в матката, или
  • ин витро оплождане , който смесва сперматозоидите с яйцеклетки извън тялото, за да се образува зигота след това се вкарва в матката.

Тази процедура се прави, когато сте във фертилния си период, така че яйцеклетката да е налична в матката ви.

По принцип процесът е горе -долу същият като IVF, разликата е, че използвате сперматозоиди, които идват от банката на спермата, а не от съпруга ви.

Някои неща, които трябва да знаете, ако искате да получите донор на сперма

Преди да вземете решение да получите дете от донор на сперматозоиди, трябва да знаете няколко неща, а именно следното.

1. Законни права на донори и реципиенти на сперматозоиди

Разберете редица правила относно донорските права, които са следните.

  • Няма да бъде законният родител на вашето дете.
  • Няма правни задължения към децата.
  • Няма право да дава фамилия на дете.
  • Нямат права върху начина на отглеждане на децата.
  • Не е необходимо да издържате детето финансово.

Междувременно вие и съпругът ви ще имате законни права и отговорности като родители.

Ако имате връзка извън брака, вашият съпруг ще стане законният втори родител, ако и двамата подпишете съответния формуляр за съгласие от клиниката.

2. Риск от използване на донори на сперматозоиди от хора, които познавате

Използването на сперматозоиди от някой, когото вече познавате, или с когото сте се запознали чрез агенция за идентификация, може да бъде полезно за някои хора, например, ако искате постоянен контакт с донора през целия живот на детето.

Не можете обаче да направите това, ако получите донор на сперма от лицензирана клиника. Това е така, защото лицензираните клиники поддържат поверителността и идентичността на донорите.

Ако настоявате да използвате известен донор, тогава няма да имате правната и медицинската защита, която лицензираната клиника може да осигури.

3. Даряването на сперматозоиди трябва да бъде в чужбина

Заминаването в чужбина за получаване на донор на сперма трябва да се извърши, тъй като тази процедура все още не се счита за законна в Индонезия.

Не забравяйте, че там можете да намерите различни правила и закони. Ето някои неща, на които трябва да обърнете внимание, когато избирате лечение в чужбина.

  • Клинични стандарти и въпроси на безопасността.
  • Закони, свързани с донорите на сперматозоиди и родителските отговорности.
  • Процесът, използван за набиране и подбор на донори на сперматозоиди.
  • Ограничете броя на децата, които могат да бъдат създадени от един донор.
  • Каква информация вие и вашето дете можете да получите в бъдеще.

Страните, които предоставят донори на сперматозоиди, са САЩ, Австралия, Канада и Нова Зеландия.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found